Przydatność wody deszczowej do wykorzystania w ogrodzie

Przy kaprysach pogody, długich okresach bez deszczu,wydawało by się ,że stosowanie zbieranej deszczówki do podlewania roślin jest świetnym pomysłem. Niestety nie do końca tak jest.

Przy obecnym zanieczyszczeniu środowiska, woda deszczowa ma w sobie bardzo wiele zanieczyszczeń,wypłukiwanych tak z powietrza , jak też z powierzchni po których spływa(Np.dach domu). Szczególnie jest to odczuwalne w miastach, gdzie jest bardzo duże zanieczyszczenie środowiska, wiele spalin z samochodów i przemysłu.

 

Jednak nie rezygnowała bym tak całkowicie z wody deszczowej. Wyłapujmy ją w małych miejscowościach, gdzie niema przemysłu zatruwającego powietrze i na wsiach.

 

Łapiemy wodę deszczową głównie z rynien odprowadzających ją z dachów domów, garaży, czy innych zabudowań gospodarczych. Możemy ją zbierać w specjalnych zbiornikach, używać do uzupełniania braków wody w oczkach wodnych, lub zbudować otwarty zbiornik ,który okresowo, po większych opadach będzie się napełniał wodą.

 

Należy pamiętać, że po długim okresie suszy nawet tam gdzie zanieczyszczenie powietrza jest niewielkie, na dachach gromadzi się dużo śmieci i kurzu. Dobrze by było pomyśleć  więc zawczasu o zaworze, który pozwalał by taką wodę deszczową, mocno zanieczyszczoną (z pierwszego płukania dachu) odprowadzać poza zbiornik wody . Dopiero  potem przełączać zawór i zbierać deszcz do późniejszego wykorzystania

 

Zasadniczo taką wodą, jeśli zachowamy powyższe warunki, możemy podlewać wszystkie rośliny w ogrodzie. Ja osobiście wykorzystuję wodę ze wszystkich rynien z domu jak i garażu do uzupełniania braków wody w oczku wodnym. Ale mieszkam na wsi wysoko nad miastem i powietrze jest tu naprawdę czyste. W mieście niestety nie radzę próbować korzystać z wody deszczowej do podlewania roślin. Może się to skończyć popaleniem liści, ponieważ stężenie zanieczyszczeń w takiej wodzie , nieprzefiltrowanej ani przez warstwy ziemi(woda w studniach), ani przez stacje uzdatniania wody( wodociągi) ,może być bardzo wysokie. Możemy ją jednak wykorzystać do celów gospodarczych,typu mycie kostki, narzędzi ogrodniczych itp.